You need to choose options for product.
-
files/MRCOOL-12K-Advantage-5th-Gen-Mini-Split_copy_900x_1_d5a23b55-6605-4139-ac69-b2327f124964.webp
-
files/mc-diy-mz-ah-3d-img-1000px-01_2124e4ad-009f-447c-b975-ee1ac963a4df.webp
-
files/mc-diy-adv-ah-img-1000px-02_d221d9fa-1985-44a2-acae-c3ce10e1357e.webp
-
files/mc-diy-adv-ah-img-1000px-01_94117a55-c9e2-4cab-97c9-5304d694f755.webp
-
files/mc-adv-c-img-1000px-01_7dd410a2-e5e7-4639-875b-f55575ab765a.webp
MRCOOL
MRCOOL Advantage 5th Gen 9K BTU Ductless Mini Split Heat Pump System 230V
- Regular price
- $766.00
- Regular price
- $766.00
Payment methods
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Free Shipping on all orders in Contiguous United States
Standard Shipping time: 4 to 7 business days
Order Handling time: 1 to 2 business days
Most of the orders will be shipped out within 1-2 business day except weekends and holidays. See our Shipping Policy for full details.
Returning an order
We want you to be completely satisfied with your purchase. If you’re not, we’re here to help.
See our Returns & Refunds Policy for full details.
Price Match Promise
Price Match Promise
Find a lower price? Contact Us +1 (800) 212-8846 to match it!
See our Price Match Policy for full details.
- Need items in bulk? Contact us for a custom quote or invoice.
- Save additional 3% paying with an ACH/Wire transfer.
MRCOOL
MRCOOL Advantage 5th Gen 9K BTU Ductless Mini Split Heat Pump System 230V
- Regular price
- $766.00
Overview
MRCOOL Advantage 5th Gen 9k BTU 230V Mini-Split System – Air Handler & Condenser
We’re excited to announce our 5th Generation 9k BTU 230V Advantage condenser, which is a sustainable and economic system ready to provide the comfort you need and deserve. This system can achieve up to a 21.2 SEER2 rating as well as an HSPF2-4 of 9.1 thanks to its incredibly innovative design.
This system, which must be installed by an HVAC professional, utilizes a much more environmentally friendly refrigerant than R-410A, which its previous generation used: R-454B. This choice ensures that the unit operates efficiently and effectively throughout its entire lifespan, reducing your carbon footprint in the process due to the GWP (global warming potential) of R-454B being almost 80% lower than its predecessor.
If you need a system for a space around or up to 350 sq. ft. that is convenient, quiet, and chock full of features that create an ideal user experience, the Advantage 9k will be perfect for you. This system comes with a Wi-Fi module that, when installed, allows you to control the temperature of your room through your phone and Amazon Alexa or Google Assistant. You won’t even have to lift a finger to experience the best comfort you’ve ever felt!
Once registered, the Advantage has a 1 year on parts, 2 years on the compressor, so you can rest easily with the knowledge that we’ve got your back and your comfort! The 5th Generation 9k BTU Advantage condenser truly lives up to its name when it comes to perfect, efficient, interior comfort!
Features
- Gold Fin® condenser: corrosion resistant - live on the coast? Don't worry, our condenser is built to resist long term corrosion
- Includes features such as timer mode, refrigerant leakage detection, and more
- Keep the included remote close by, and MRCOOL DIY®'s Follow Me® function will track the air temperature around you to ensure maximum comfort.
- The MRCOOL® Smart HVAC Controller® Module and App fully support Google Assistant & Amazon Alexa out of the box.
- Outdoor operating range: Cooling 5°F–122°F; Heating 5°F–75°F
- R-454B refrigerant
- AHRI certified
- NEEP ccASHP Listed
- CEE Tier1 - North
Air Handler Specifications
Advantage 5th Gen 9k BTU 230V Air Handler A-09-HP-WMAH-230D-O
| CFM | 312.0 / 264.9 / 194.2 / 153.0 / 105.9 |
| Tonnage | 0.75 Ton |
| Voltage (V) | 208–230 |
| Phase | 1 |
| Cycle | 60 Hz |
| Max Fuse / Breaker (A) | 15 |
| Minimum Circuit Ampacity (A) | 3 |
| Mount Type | Wall |
| Color | White |
| Decibel Rating (Low) | 18.5 dBA |
| Decibel Rating (Rated) | 31.5 dBA |
| Decibel Rating (High) | 40.5 dBA |
| Number of Fan Speeds | 5 |
| Max Line Set Length | 82 ft |
| Liquid Line Size | 1/4 in |
| Suction Line Size | 3/8 in |
| Filter Type | Reusable |
| Overload Protection | Yes |
| App Compatibility | Yes |
| Works With iOS | Yes |
| Works With Android | Yes |
| Remote Control Included | Yes |
| UL Listed | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| ETL Listed | Yes |
| AHRI Certified | Yes |
| Registered Warranty | Extended Limited Lifetime* |
| Base Parts Warranty | 1 Year |
| Base Compressor Warranty | 2 Years |
| Has Batteries | Yes |
| Contains Chemicals | Yes |
| Contains Compressed Gas | Yes |
| Proposition 65 Warning | Yes |
| Net Depth | 7.36 in |
| Net Height | 11.42 in |
| Net Width | 28.43 in |
| Net Weight | 16.98 lbs |
| Gross Depth | 10.63 in |
| Gross Height | 14.76 in |
| Gross Width | 31.1 in |
| Gross Weight | 22.27 lbs |
Condenser Specifications
Advantage 5th Gen 9k BTU 230V Condenser A-09-HP-C-230D-O
| SEER2 | 21.2 |
| EER2 | 12.6 |
| HSPF2-4 | 9.1 |
| HSPF2-5 | 7 |
| Tonnage | 0.75 Ton |
| Cooling Capacity | 9,000 BTU |
| Heating Capacity | 10,000 BTU |
| Voltage (V) | 208–230 |
| Phase | 1 |
| Cycle | 60 Hz |
| Max Fuse / Breaker (A) | 15 |
| Minimum Circuit Ampacity (A) | 12 |
| Zone Capacity | 1 |
| Refrigerant Type | R-454B |
| Refrigerant Volume | 21.52 oz |
| Decibel Rating | 53.5 dBA |
| Inverter | DC |
| Max Line Set Length | 82 ft |
| Liquid Line Size | 1/4 in |
| Suction Line Size | 3/8 in |
| Compressor Motor Type | Rotary |
| Overload Protection | Yes |
| App Compatibility | Yes |
| Works With iOS | Yes |
| Works With Android | Yes |
| UL Listed | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| ETL Listed | Yes |
| Energy Star Certified | Yes |
| AHRI Certified | Yes |
| Registered Warranty | Extended Limited Lifetime* |
| Base Parts Warranty | 1 Year |
| Base Compressor Warranty | 2 Years |
| Has Batteries | Yes |
| Contains Chemicals | Yes |
| Contains Compressed Gas | Yes |
| Proposition 65 Warning | Yes |
| Net Depth | 11.93 in |
| Net Height | 21.85 in |
| Net Width | 30.12 in |
| Net Weight | 54.23 lbs |
| Gross Depth | 13.27 in |
| Gross Height | 24.02 in |
| Gross Width | 34.92 in |
| Gross Weight | 59.74 lbs |
What's Included
-
9k BTU Air Handler
-
9k BTU Condenser
-
Follow Me® Remote Control
-
Installation Manual
-
Warranty Registration Card
Manulas
Note
This unit requires professional installation. Register your product to activate MRCOOL’s Extended Limited Lifetime Warranty and enjoy lasting comfort with confidence