You need to choose options for product.
-
files/MRCOOL-12K-Advantage-5th-Gen-Mini-Split_copy_900x_1_53860b93-3bb2-46a6-88d9-2ead3a50ca24.webp
-
files/mc-diy-mz-ah-3d-img-1000px-01_197d6c25-9629-4bd3-bb61-63586b747e64.webp
-
files/mc-diy-adv-ah-img-1000px-02_820a76c4-ece3-46bf-b091-bf9704f6d220.webp
-
files/mc-diy-adv-ah-img-1000px-01_ea556771-524d-44ef-b376-51b52974bb12.webp
-
files/mc-adv-c-img-1000px-01_df0ff3cd-4308-423f-9037-b860e0b406c4.webp
MRCOOL
MRCOOL Advantage 5th Gen 9K BTU Ductless Mini Split Heat Pump System 115V
- Regular price
- $799.00
- Regular price
- $799.00
Payment methods
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Free Shipping on all orders in Contiguous United States
Standard Shipping time: 4 to 7 business days
Order Handling time: 1 to 2 business days
Most of the orders will be shipped out within 1-2 business day except weekends and holidays. See our Shipping Policy for full details.
Returning an order
We want you to be completely satisfied with your purchase. If you’re not, we’re here to help.
See our Returns & Refunds Policy for full details.
Price Match Promise
Price Match Promise
Find a lower price? Contact Us +1 (800) 212-8846 to match it!
See our Price Match Policy for full details.
- Need items in bulk? Contact us for a custom quote or invoice.
- Save additional 3% paying with an ACH/Wire transfer.
MRCOOL
MRCOOL Advantage 5th Gen 9K BTU Ductless Mini Split Heat Pump System 115V
- Regular price
- $799.00
Overview
MRCOOL Advantage 5th Gen 9k BTU 115V Mini-Split System – Air Handler & Condenser
The highly efficient 5th Generation 9k BTU 115V Advantage condenser is a powerful, eco-friendly mini-split unit that allows you to directly control the temperature of the space it’s installed in. This system must be installed by an HVAC professional, but since it is a ductless system, the process is much less time consuming and expensive than a central system! With the capacity to achieve up to a 21.5 SEER2 rating and an HSPF2-4 of 9.0, this system will decrease energy usage while increasing how much money you save.
This new generation uses R-454B refrigerant instead of R-410A, making it a much more sustainable and environmentally friendly choice, as R-454B has a GWP (global warming potential) that is nearly 80% lower than the previous refrigerant. Because of this, you can save the world just by sitting and enjoying perfect comfort in your living room! Able to cover spaces up to 350 sq.ft., the Advantage is perfect for those in need of a quiet, convenient, and proficient system that gives you all the features you need.
One of those features is the Wi-Fi control module, which simplifies system setup and gives you access to operate your system through your phone and Amazon Alexa or Google Assistant.
On top of these features, the Advantage has a 1 year on parts, 2 years on the compressor, meaning you can rest easy in perfect comfort knowing we’ve got your back. The 5th Generation 9k BTU Advantage condenser is clearly the right choice for anyone in need of efficient and practical comfort.
Features
- Gold Fin® condenser: corrosion resistant - live on the coast? Don't worry, our condenser is built to resist long term corrosion
- Includes features such as timer mode, refrigerant leakage detection, and more
- Keep the included remote close by, and MRCOOL DIY®'s Follow Me® function will track the air temperature around you to ensure maximum comfort.
- The MRCOOL® Smart HVAC Controller® Module and App fully support Google Assistant & Amazon Alexa out of the box.
- Outdoor operating range: Cooling 5°F–122°F; Heating 5°F–75°F
- R-454B refrigerant
- AHRI certified
- NEEP ccASHP Listed
- CEE Tier1 - North
Air Handler Specifications
Advantage 5th Gen 9k BTU 115V Air Handler A-09-HP-WMAH-115D-O
| CFM | 282.5 / 235.4 / 206.0 / 164.8 / 117.7 |
| Tonnage | 0.75 Ton |
| Voltage (V) | 115 |
| Phase | 1 |
| Cycle | 60 Hz |
| Max Fuse / Breaker (A) | 15 |
| Minimum Circuit Ampacity (A) | 3 |
| Mount Type | Wall |
| Color | White |
| Decibel Rating (Low) | 18 dBA |
| Decibel Rating (Rated) | 33.5 dBA |
| Decibel Rating (High) | 43 dBA |
| Number of Fan Speeds | 5 |
| Max Line Set Length | 82 ft |
| Liquid Line Size | 1/4 in |
| Suction Line Size | 3/8 in |
| Filter Type | Reusable |
| Overload Protection | Yes |
| App Compatibility | Yes |
| Works With iOS | Yes |
| Works With Android | Yes |
| Remote Control Included | Yes |
| UL Listed | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| ETL Listed | Yes |
| AHRI Certified | Yes |
| Registered Warranty | Extended Limited Lifetime* |
| Base Parts Warranty | 1 Year |
| Base Compressor Warranty | 2 Years |
| Has Batteries | Yes |
| Contains Chemicals | Yes |
| Contains Compressed Gas | Yes |
| Proposition 65 Warning | Yes |
| Net Depth | 7.36 in |
| Net Height | 11.42 in |
| Net Width | 28.43 in |
| Net Weight | 17.42 lbs |
| Gross Depth | 10.63 in |
| Gross Height | 14.76 in |
| Gross Width | 31.1 in |
| Gross Weight | 22.93 lbs |
Condenser Specifications
Advantage 5th Gen 9k BTU 115V Condenser A-09-HP-C-115D-O
| SEER2 | 21.5 |
| EER2 | 12.5 |
| HSPF2-4 | 9.0 |
| HSPF2-5 | 7 |
| Tonnage | 0.75 Ton |
| Cooling Capacity | 9,000 BTU |
| Heating Capacity | 10,000 BTU |
| Voltage (V) | 115 |
| Phase | 1 |
| Cycle | 60 Hz |
| Max Fuse / Breaker (A) | 20 |
| Minimum Circuit Ampacity (A) | 18 |
| Zone Capacity | 1 |
| Refrigerant Type | R-454B |
| Refrigerant Volume | 21.52 oz |
| Decibel Rating | 52.5 dBA |
| Inverter | DC |
| Max Line Set Length | 82 ft |
| Liquid Line Size | 1/4 in |
| Suction Line Size | 3/8 in |
| Compressor Motor Type | Rotary |
| Overload Protection | Yes |
| App Compatibility | Yes |
| Works With iOS | Yes |
| Works With Android | Yes |
| UL Listed | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| ETL Listed | Yes |
| Energy Star Certified | Yes |
| AHRI Certified | Yes |
| Registered Warranty | Extended Limited Lifetime* |
| Base Parts Warranty | 1 Year |
| Base Compressor Warranty | 2 Years |
| Has Batteries | Yes |
| Contains Chemicals | Yes |
| Contains Compressed Gas | Yes |
| Proposition 65 Warning | Yes |
| Net Depth | 11.93 in |
| Net Height | 21.85 in |
| Net Width | 30.12 in |
| Net Weight | 56.66 lbs |
| Gross Depth | 13.27 in |
| Gross Height | 24.02 in |
| Gross Width | 34.92 in |
| Gross Weight | 62.17 lbs |
What's Included
-
9k BTU Air Handler
-
9k BTU Condenser
-
Remote Control with Follow Me®
-
User Manual
-
Warranty Registration Info
Manulas
Note
This unit requires professional installation. Register the product to activate the Extended Limited Lifetime Warranty and enjoy long-term peace of mind.