You need to choose options for product.
-
files/MRCOOL-12K-Advantage-5th-Gen-Mini-Split_copy_900x_1_7d1f5b2d-bff1-4b7a-9576-269667a79ccb.webp
-
files/mc-diy-mz-ah-3d-img-1000px-01_c3e0a9c5-8c8a-454d-9bf8-2b5d3fd7cede.webp
-
files/mc-diy-adv-ah-img-1000px-02_c7224a69-c0d0-485b-a07f-9c96c1ea2ffd.webp
-
files/mc-diy-adv-ah-img-1000px-01_daf1b698-deff-4a93-b3b7-ea7943163527.webp
-
files/mc-adv-c-img-1000px-01_2a4a0f85-8a59-4a2a-b796-37bd436269e2.webp
MRCOOL
MRCOOL Advantage 5th Gen 12K BTU Ductless Mini Split Heat Pump System 230V
- Regular price
- $905.00
- Regular price
- $905.00
Payment methods
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Free Shipping on all orders in Contiguous United States
Standard Shipping time: 4 to 7 business days
Order Handling time: 1 to 2 business days
Most of the orders will be shipped out within 1-2 business day except weekends and holidays. See our Shipping Policy for full details.
Returning an order
We want you to be completely satisfied with your purchase. If you’re not, we’re here to help.
See our Returns & Refunds Policy for full details.
Price Match Promise
Price Match Promise
Find a lower price? Contact Us +1 (800) 212-8846 to match it!
See our Price Match Policy for full details.
- Need items in bulk? Contact us for a custom quote or invoice.
- Save additional 3% paying with an ACH/Wire transfer.
MRCOOL
MRCOOL Advantage 5th Gen 12K BTU Ductless Mini Split Heat Pump System 230V
- Regular price
- $905.00
Overview
MRCOOL Advantage 5th Gen 12k BTU 230V Mini-Split System – Air Handler & Condenser
Pure comfort at a cost that can’t be beat, the 5th Generation 12k BTU 230V Advantage condenser is the right choice if you want practical, effective heating and cooling. This highly efficient system is able to achieve up to a 21.3 SEER2 rating, as well as a rating of 9.1 HSPF2-4, making it a great choice for anyone who wants to experience ideal comfort without paying a high price for it.
Once the Advantage condenser is installed by an HVAC professional, which is a relatively simple process that won’t take long or cost much thanks to the system being a ductless mini-split, you’ll be able to enjoy comfort that’s quiet, convenient, and cost-effective.
This system, which can cover spaces around and up to 500 sq. ft., operates more effectively than its previous generation because it uses R-454B refrigerant instead of R-410A, making it better for the environment and your wallet. To elaborate, R-454B has a GWP (global warming potential), that is around 80% less than the previous refrigerant we used, meaning your carbon footprint will shrink right alongside your electrical bills. This practical system enhances the user experience greatly by including a Wi-Fi module. With this, you can control the temperature of your space using your phone and Amazon Alexa or Google Assistant.
The warranties, which are a 1 year on parts, 2 years on the compressor, will protect your peace of mind as you enjoy the perfect temperatures for you! The right HVAC unit, like this 5th Generation 12k BTU condenser, will definitely put you at an Advantage.
Features
- Gold Fin® condenser: corrosion resistant - live on the coast? Don't worry, our condenser is built to resist long term corrosion
- Includes features such as timer mode, refrigerant leakage detection, and more
- Keep the included remote close by, and MRCOOL DIY®'s Follow Me® function will track the air temperature around you to ensure maximum comfort.
- The MRCOOL® Smart HVAC Controller® Module and App fully support Google Assistant & Amazon Alexa out of the box.
- Outdoor operating range: Cooling 5°F–122°F; Heating 5°F–75°F
- R-454B refrigerant
- AHRI certified
- NEEP ccASHP Listed
- CEE Tier1 - North
Air Handler Specifications
Advantage 5th Gen 12k BTU 230V Air Handler A-12-HP-WMAH-230D-O
| CFM | 359.0 / 306.1 / 206.0 / 144.2 |
| Tonnage | 1 Ton |
| Voltage (V) | 208–230 |
| Phase | 1 |
| Cycle | 60 Hz |
| Max Fuse / Breaker (A) | 15 |
| Minimum Circuit Ampacity (A) | 3 |
| Mount Type | Wall |
| Color | White |
| Decibel Rating (Low) | 21 dBA |
| Decibel Rating (Rated) | 32 dBA |
| Decibel Rating (High) | 44 dBA |
| Number of Fan Speeds | 5 |
| Max Line Set Length | 82 ft |
| Liquid Line Size | 1/4 in |
| Suction Line Size | 3/8 in |
| Filter Type | Reusable |
| Overload Protection | Yes |
| App Compatibility | Yes |
| Works With iOS | Yes |
| Works With Android | Yes |
| Remote Control Included | Yes |
| UL Listed | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| ETL Listed | Yes |
| AHRI Certified | Yes |
| Registered Warranty | Extended Limited Lifetime* |
| Base Parts Warranty | 1 Year |
| Base Compressor Warranty | 2 Years |
| Has Batteries | Yes |
| Contains Chemicals | Yes |
| Contains Compressed Gas | Yes |
| Proposition 65 Warning | Yes |
| Net Depth | 7.44 in |
| Net Height | 11.69 in |
| Net Width | 31.57 in |
| Net Weight | 19.4 lbs |
| Gross Depth | 11.22 in |
| Gross Height | 14.96 in |
| Gross Width | 34.45 in |
| Gross Weight | 25.13 lbs |
Condenser Specifications
Advantage 5th Gen 12k BTU 230V Condenser A-12-HP-C-230D-O
| SEER2 | 21.3 |
| EER2 | 10.8 |
| HSPF2-4 | 9.1 |
| HSPF2-5 | 7 |
| Tonnage | 1 Ton |
| Cooling Capacity | 12,000 BTU |
| Heating Capacity | 12,000 BTU |
| Voltage (V) | 208–230 |
| Phase | 1 |
| Cycle | 60 Hz |
| Max Fuse / Breaker (A) | 15 |
| Minimum Circuit Ampacity (A) | 13 |
| Zone Capacity | 1 |
| Refrigerant Type | R-454B |
| Refrigerant Volume | 24.69 oz |
| Decibel Rating | 54 dBA |
| Inverter | DC |
| Max Line Set Length | 82 ft |
| Liquid Line Size | 1/4 in |
| Suction Line Size | 3/8 in |
| Compressor Motor Type | Rotary |
| Overload Protection | Yes |
| App Compatibility | Yes |
| Works With iOS | Yes |
| Works With Android | Yes |
| UL Listed | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| ETL Listed | Yes |
| Energy Star Certified | No |
| AHRI Certified | Yes |
| Registered Warranty | Extended Limited Lifetime* |
| Base Parts Warranty | 1 Year |
| Base Compressor Warranty | 2 Years |
| Has Batteries | Yes |
| Contains Chemicals | Yes |
| Contains Compressed Gas | Yes |
| Proposition 65 Warning | Yes |
| Net Depth | 11.93 in |
| Net Height | 21.85 in |
| Net Width | 30.12 in |
| Net Weight | 59.08 lbs |
| Gross Depth | 13.27 in |
| Gross Height | 24.02 in |
| Gross Width | 34.92 in |
| Gross Weight | 64.37 lbs |
What's Included
-
12k BTU Air Handler
-
12k BTU Condenser
-
Follow Me® Remote Control
-
User Manual
-
Warranty Registration Details
Manulas
Note
This unit must be professionally installed. Register your system to activate the Extended Limited Lifetime Warranty and ensure optimal coverage and peace of mind.