You need to choose options for product.
-
files/MRCOOL-12K-Advantage-5th-Gen-Mini-Split_copy_900x_1_dca92942-d5b6-4e44-8aa0-6f546eb87d47.webp
-
files/mc-diy-mz-ah-3d-img-1000px-01_ced0c753-7b51-41bf-977c-de0b76de3ac7.webp
-
files/mc-diy-adv-ah-img-1000px-02_c33e1b80-7e92-4b07-8aa8-022ea9401c04.webp
-
files/mc-diy-adv-ah-img-1000px-01_41c1f749-94ef-4eee-bfab-7c110c6c98c1.webp
-
files/mc-adv-c-img-1000px-01_b75b610d-77c9-4c4f-a46d-7c55e6783354.webp
MRCOOL
MRCOOL Advantage 5th Gen 12K BTU Ductless Mini Split Heat Pump System 115V
- Regular price
- $937.00
- Regular price
- $937.00
Payment methods
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Free Shipping on all orders in Contiguous United States
Standard Shipping time: 4 to 7 business days
Order Handling time: 1 to 2 business days
Most of the orders will be shipped out within 1-2 business day except weekends and holidays. See our Shipping Policy for full details.
Returning an order
We want you to be completely satisfied with your purchase. If you’re not, we’re here to help.
See our Returns & Refunds Policy for full details.
Price Match Promise
Price Match Promise
Find a lower price? Contact Us +1 (800) 212-8846 to match it!
See our Price Match Policy for full details.
- Need items in bulk? Contact us for a custom quote or invoice.
- Save additional 3% paying with an ACH/Wire transfer.
MRCOOL
MRCOOL Advantage 5th Gen 12K BTU Ductless Mini Split Heat Pump System 115V
- Regular price
- $937.00
Overview
MRCOOL Advantage 5th Gen 12k BTU 115V Mini-Split System – Air Handler & Condenser
If you’re ready for a real advantage when it comes to comfort, we suggest getting the 5th Generation 12k BTU 115V Advantage condenser. You must have an HVAC professional install this system for you, but the simple installation of a ductless system ensures a fast and inexpensive process. This system, which attains up to a 21.2 SEER2 rating as well as an HSPF2-4 rating of 8.7, makes the simple yet effective switch from R-410A to R-454B. This significantly increases the overall performance and sustainability of the system, because R-454B has a GWP (global warming potential) that is around 80% less than the previous refrigerant.
The increased efficiency of this system ensures that you won’t be paying a higher cost for better comfort as you’re decreasing your carbon footprint. Quiet, cost-effective, and dependable, if you need comfort for your space that’s up to or around 500 square feet, the 12k Advantage will do the trick. The Wi-Fi module is a handy feature that makes temperature control a breeze, as it allows you to operate your system through your phone and Google Assistant or Amazon Alexa. You don’t even have to touch a button to control your comfort!
Alongside these features, the Advantage is covered by a 1 year on parts, 2 years on the compressor, once you register your system. You can be sure that we’ve got your back when it comes to the comfort of your home! Take a break and enjoy the perfect temperatures and amazing value of the 5th Generation 12k BTU Advantage.
Features
- Gold Fin® condenser: corrosion resistant - live on the coast? Don't worry, our condenser is built to resist long term corrosion
- Includes features such as timer mode, refrigerant leakage detection, and more
- Keep the included remote close by, and MRCOOL DIY®'s Follow Me® function will track the air temperature around you to ensure maximum comfort.
- The MRCOOL® Smart HVAC Controller® Module and App fully support Google Assistant & Amazon Alexa out of the box.
- Outdoor operating range: Cooling 5°F–122°F; Heating 5°F–75°F
- R-454B refrigerant
- AHRI certified
- NEEP ccASHP Listed
- CEE Tier1 - North
Air Handler Specifications
Advantage 5th Gen 12k BTU 115V Air Handler A-12-HP-WMAH-115D-O
| CFM | 341.4 / 309.0 / 206.0 / 176.6 / 94.2 |
| Tonnage | 1 Ton |
| Voltage (V) | 115 |
| Phase | 1 |
| Cycle | 60 Hz |
| Max Fuse / Breaker (A) | 15 |
| Minimum Circuit Ampacity (A) | 3 |
| Mount Type | Wall |
| Color | White |
| Decibel Rating (Low) | 17.5 dBA |
| Decibel Rating (Rated) | 32.5 dBA |
| Decibel Rating (High) | 45 dBA |
| Number of Fan Speeds | 5 |
| Max Line Set Length | 82 ft |
| Liquid Line Size | 1/4 in |
| Suction Line Size | 3/8 in |
| Filter Type | Reusable |
| Overload Protection | Yes |
| App Compatibility | Yes |
| Works With iOS | Yes |
| Works With Android | Yes |
| Remote Control Included | Yes |
| UL Listed | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| ETL Listed | Yes |
| AHRI Certified | Yes |
| Registered Warranty | Extended Limited Lifetime* |
| Base Parts Warranty | 1 Year |
| Base Compressor Warranty | 2 Years |
| Has Batteries | Yes |
| Contains Chemicals | Yes |
| Contains Compressed Gas | Yes |
| Proposition 65 Warning | Yes |
| Net Depth | 7.44 in |
| Net Height | 11.69 in |
| Net Width | 31.57 in |
| Net Weight | 19.4 lbs |
| Gross Depth | 11.22 in |
| Gross Height | 14.96 in |
| Gross Width | 34.45 in |
| Gross Weight | 25.13 lbs |
Condenser Specifications
Advantage 5th Gen 12k BTU 115V Condenser A-12-HP-C-115D-O
| SEER2 | 21.2 |
| EER2 | 10.1 |
| HSPF2-4 | 8.7 |
| HSPF2-5 | 6.7 |
| Tonnage | 1 Ton |
| Cooling Capacity | 12,000 BTU |
| Heating Capacity | 12,000 BTU |
| Voltage (V) | 115 |
| Phase | 1 |
| Cycle | 60 Hz |
| Max Fuse / Breaker (A) | 20 |
| Minimum Circuit Ampacity (A) | 19 |
| Zone Capacity | 1 |
| Refrigerant Type | R-454B |
| Refrigerant Volume | 24.34 oz |
| Decibel Rating | 54 dBA |
| Inverter | DC |
| Max Line Set Length | 82 ft |
| Liquid Line Size | 1/4 in |
| Suction Line Size | 3/8 in |
| Compressor Motor Type | Rotary |
| Overload Protection | Yes |
| App Compatibility | Yes |
| Works With iOS | Yes |
| Works With Android | Yes |
| UL Listed | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| ETL Listed | Yes |
| Energy Star Certified | No |
| AHRI Certified | Yes |
| Registered Warranty | Extended Limited Lifetime* |
| Base Parts Warranty | 1 Year |
| Base Compressor Warranty | 2 Years |
| Has Batteries | Yes |
| Contains Chemicals | Yes |
| Contains Compressed Gas | Yes |
| Proposition 65 Warning | Yes |
| Net Depth | 11.93 in |
| Net Height | 21.85 in |
| Net Width | 30.12 in |
| Net Weight | 61.29 lbs |
| Gross Depth | 13.27 in |
| Gross Height | 24.02 in |
| Gross Width | 34.92 in |
| Gross Weight | 67.02 lbs |
What's Included
- 12k BTU Air Handler
- 12k BTU Condenser
- Follow Me® Remote Control
- Installation Manual
- Warranty Registration Details
Manulas
Note
This system must be professionally installed. Be sure to register your product after installation to activate MRCOOL’s Extended Limited Lifetime Warranty and enjoy dependable comfort year after year.