You need to choose options for product.
-
files/MRCOOL-12K-Advantage-5th-Gen-Mini-Split_copy_900x_1_a46c9d8b-573a-44fe-90f9-c24f1f908d50.webp
-
files/mc-diy-mz-ah-3d-img-1000px-01_6e19d203-75d5-4f75-be0a-17bd05900c42.webp
-
files/mc-diy-adv-ah-img-1000px-02_91c41077-98d2-496f-b994-5ee52bb83190.webp
-
files/mc-diy-adv-ah-img-1000px-01_1f86c490-2320-46dd-b9b8-5494d95e39fe.webp
-
files/mc-adv-c-img-1000px-01_eb0dcb2b-69ed-4d94-afac-ce84b7e10133.webp
MRCOOL
MRCOOL Advantage 5th Gen 18K BTU Ductless Mini Split Heat Pump System 230V
- Regular price
- $1,180.00
- Regular price
- $1,180.00
Payment methods
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Free Shipping on all orders in Contiguous United States
Standard Shipping time: 4 to 7 business days
Order Handling time: 1 to 2 business days
Most of the orders will be shipped out within 1-2 business day except weekends and holidays. See our Shipping Policy for full details.
Returning an order
We want you to be completely satisfied with your purchase. If you’re not, we’re here to help.
See our Returns & Refunds Policy for full details.
Price Match Promise
Price Match Promise
Find a lower price? Contact Us +1 (800) 212-8846 to match it!
See our Price Match Policy for full details.
- Need items in bulk? Contact us for a custom quote or invoice.
- Save additional 3% paying with an ACH/Wire transfer.
MRCOOL
MRCOOL Advantage 5th Gen 18K BTU Ductless Mini Split Heat Pump System 230V
- Regular price
- $1,180.00
Overview
MRCOOL Advantage 5th Gen 18k BTU 230V Mini-Split System – Air Handler & Condenser
The 5th Generation 18k BTU 230V Advantage condenser is the right choice for anyone who needs fast, efficient, and effective home comfort. While this ductless mini-split unit must be installed by an HVAC professional, it’ll be a much cheaper and faster process than a typical installation of a central system, as it is a ductless mini-split unit. It’ll also be worth it because this system is incredibly convenient and user-friendly, thanks to features like its Wi-Fi Module! This feature enables integration with your phone and allows you to use Amazon Alexa and Google Assistant, which lets you literally speak your comfort into existence.
When it comes to its operation, this system uses significantly less energy than its previous generation because it uses R-454B instead of R-410A. R-454B has around 80% less of a GWP (global warming potential), which allows the system to be much more eco-friendly, reducing your carbon footprint while you enjoy perfect comfort. Use of this refrigerant also enhances the efficiency of this system, so this condenser can achieve up to a 19.2 SEER2 rating and a 9.3 HSPF2-4 rating. This system is perfect for a space that is up to and around 750 square feet.
We’ve got your back when it comes to this unit, too. Once you register, you are entitled to a 1 year on parts, 2 years on the compressor on this unit. Let the 5th Generation 18k BTU Advantage condenser give you the comfort you deserve at the price point you want.
Features
- Gold Fin® condenser: corrosion resistant - live on the coast? Don't worry, our condenser is built to resist long term corrosion
- Includes features such as timer mode, refrigerant leakage detection, and more
- Keep the included remote close by, and MRCOOL DIY®'s Follow Me® function will track the air temperature around you to ensure maximum comfort.
- The MRCOOL® Smart HVAC Controller® Module and App fully support Google Assistant & Amazon Alexa out of the box.
- Outdoor operating range: Cooling 5°F–122°F; Heating 5°F–75°F
- R-454B refrigerant
- AHRI certified
- NEEP ccASHP Listed
- CEE Tier1 - North
Air Handler Specifications
Advantage 5th Gen 18k BTU 230V Air Handler A-18-HP-WMAH-230D-O
| Refrigerant | R-454B |
| CFM | 429.7 / 388.5 / 259.0 / 217.8 |
| Tonnage | 1.5 Ton |
| Voltage (V) | 208–230 |
| Phase | 1 |
| Cycle | 60 Hz |
| Max Fuse / Breaker (A) | 15 |
| Minimum Circuit Ampacity (A) | 3 |
| Mount Type | Wall |
| Color | White |
| Decibel Rating (Low) | 19 dBA |
| Decibel Rating (Rated) | 36 dBA |
| Decibel Rating (High) | 50.5 dBA |
| Number of Fan Speeds | 5 |
| Max Line Set Length | 98.4 ft |
| Liquid Line Size | 1/4 in |
| Suction Line Size | 1/2 in |
| Filter Type | Reusable |
| Overload Protection | Yes |
| App Compatibility | Yes |
| Works With iOS | Yes |
| Works With Android | Yes |
| Remote Control Included | Yes |
| UL Listed | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| ETL Listed | Yes |
| AHRI Certified | Yes |
| Registered Warranty | Extended Limited Lifetime* |
| Base Parts Warranty | 1 Year |
| Base Compressor Warranty | 2 Years |
| Has Batteries | Yes |
| Contains Chemicals | Yes |
| Contains Compressed Gas | Yes |
| Proposition 65 Warning | Yes |
| Net Depth | 8.46 in |
| Net Height | 12.56 in |
| Net Width | 37.99 in |
| Net Weight | 24.47 lbs |
| Gross Depth | 12.01 in |
| Gross Height | 16.14 in |
| Gross Width | 41.14 in |
| Gross Weight | 32.63 lbs |
Air Handler Specifications
Advantage 5th Gen 18k BTU 230V Condenser A-18-HP-C-230D-O
| SEER2 | 19.2 |
| EER2 | 10.8 |
| HSPF2-4 | 9.6 |
| HSPF2-5 | 7.5 |
| Tonnage | 1.5 Ton |
| Cooling Capacity | 18,000 BTU |
| Heating Capacity | 18,800 BTU |
| Voltage (V) | 208–230 |
| Phase | 1 |
| Cycle | 60 Hz |
| Max Fuse / Breaker (A) | 20 |
| Minimum Circuit Ampacity (A) | 15 |
| Zone Capacity | 1 |
| Refrigerant Type | R-454B |
| Refrigerant Volume | 40.57 oz |
| Decibel Rating | 56 dBA |
| Inverter | DC |
| Max Line Set Length | 98.4 ft |
| Liquid Line Size | 1/4 in |
| Suction Line Size | 1/2 in |
| Compressor Motor Type | Rotary |
| Overload Protection | Yes |
| App Compatibility | Yes |
| Works With iOS | Yes |
| Works With Android | Yes |
| UL Listed | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| ETL Listed | Yes |
| Energy Star Certified | No |
| AHRI Certified | Yes |
| Registered Warranty | Extended Limited Lifetime* |
| Base Parts Warranty | 1 Year |
| Base Compressor Warranty | 2 Years |
| Has Batteries | Yes |
| Contains Chemicals | Yes |
| Contains Compressed Gas | Yes |
| Proposition 65 Warning | Yes |
| Net Depth | 12.99 in |
| Net Height | 21.81 in |
| Net Width | 31.69 in |
| Net Weight | 72.31 lbs |
| Gross Depth | 14.57 in |
| Gross Height | 24.21 in |
| Gross Width | 36.02 in |
| Gross Weight | 78.48 lbs |
What's Included
- 18k BTU Air Handler
- 18k BTU Condenser
- Follow Me® Remote Control
- Installation Manual
- Warranty Registration Information
Manulas
Note
Professional installation is required. Register your unit to activate MRCOOL’s Extended Limited Lifetime Warranty and enjoy long-term peace of mind with high-efficiency comfort.